Muzeum

Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, usytuowane w sąsiedztwie dwóch kościołów w Szczawie, jest filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Zostało założone 2 maja 1987 r. Znajdujące się w zbiorach muzealnych liczne eksponaty, takie jak: mundury żołnierzy, szaty liturgiczne kapelanów, broń, listy, fotografie i inne dokumenty, upamiętniają historię i działania 1 PSP AK w czasie II wojny światowej.

Godziny otwarcia muzeum:
poniedziałek, wtorek – nieczynne
środa – sobota w godz.10.00 – 13.00
niedziela w godz.14.00 – 17.00
Zwiedzanie jest możliwe po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu. Numery telefonów obok wejścia do muzeum.

Informację można również uzyskać w kancelarii parafii, tel. 18 332 – 40 – 26

Wiadomości związane z historią i działalnością 1 PSP AK oraz z muzeum można znaleźć w publikacji Izba Pamięci 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie autorstwa Józefa Bieńka, wybitnego kronikarza czasów wojny i okupacji na Sądecczyźnie.